Серена избори полуфинале во Мелбурн па се повлече од турнирот

Американската тенисерка Серена Вилијамс се повлече од турнирот во Мелбурн во пресрет на полуфиналето, објави ВТА на својот профил на Твитер.

Триесет и деветгодишната Американка реши да не го игра мечот со Ешли Барти поради повреда на десното рамо.

Така, австралиската тенисерка автоматски се пласираше во финалето.

Вториот полуфинален пар го сочинуваа Шпанката Гарбине Мугуруза и Маркета Вондрушова под Чешка.