Досега со коронавирусот во Македонија се заразиле 94. 599 граѓани – проверете колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.599, бројката на оздравени пациенти е 83.735, на починати е 2.916, а бројот на активни случаи изнесува 7.948.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 41336, активни 4011
• Куманово 5265, активни 313
• Тетово 5182, активни 306
• Прилеп 4623, активни 164
• Гостивар 3654, активни 186
• Штип 3527, активни 97
• Битола 3264, активни 148
• Велес 3176, активни 251
• Охрид 2914, активни 451
• Кавадарци 2741, активни 385
• Струмица 2572, активни 229
• Струга 2271, активни 210
• Кочани 1747, активни 66
• Кичево 1736, активни 110
• Свети Николе 1088, активни 34
• Гевгелија 1033, активни 117
• Неготино 991, активни 87
• Дебар 775, активни 84
• Ресен 754, активни 88
• Крива Паланка 739, активни 40
• Радовиш 730, активни 57
• Делчево 663, активни 216
• Берово 606, активни 40
• Пробиштип 515, активни 31
• Виница 499, активни 30
• Валандово 330, активни 11
• Демир Хисар 252, активни 11
• Македонски Брод 247, активни 11
• Кратово 237, активни 24
• Богданци 226, активни 17
• Демир Капија 224, активни 52
• Крушево 220, активни 37
• Македонска Каменица 192, активни 18
• Пехчево 183, активни 7
• Дојран 87, активни 9