Работнички со минимална победа на стартот од пролетниот дел од ПМФЛ

Фудбалерите на скопски Работнички со победа од 1:0 на гостувањето против Академија Пандев го стартуваа вториот дел од сезоната во домашниот фудбалски шампионат.

На теренот покриен со снег подобро се снајдоа гостите од Скопје кои во 79-тата минута преку Кристијан Стојкоски ја искористија грешката на домашниот голман Марко Јовановски и стигнаа до значајни три бода.

Останатите натпревари од првото коло во вториот дел од сезоната се играат утре со почеток од 14 часот, а 19-тата рунда ќе мине во знакот на дербито во Скопје во кое Вардар го пречекува Пелистер додека во Струга, домашниот тим кој е на четвртата позиција е домаќин на третопласираната Македонија ЃП.

 

ФУДБАЛ – ПРВА ЛИГА

Академија Пандев – Работнички            0:1

 

УТРЕ

Вардар – Пелистер

Силекс – Шкендија

Борец – Шкупи

Ренова – Беласица

Струга ТЛ – Македонија ГП

 

ТАБЕЛА

 1. Шкендија                          18                  11           6              1              36:12            39
 2. Шкупи                                18                    9           6              3              28:17            33
 3. Македонија ЃП                18                  10           3             5               31:24            33
 4. Струга ТЛ                          18                    7           7             4               20:15            28
 5. Работнички                      19                    6           9             4               23:20            27
 6. Вардар                               18                    6           7             5               24:24            25
 7. Борец                                 18                    7           4             7               20:20            25
 8. Силекс                               18                    6           4             8               25:22            22
 9. Ренова                               18                    4           7             7               19:25            19
 10. Пелистер                           18                    4           6             8              15:22             18
 11. А. Пандев                          19                    5           2           12              13:24             17
 12. Беласица                           18                    2           3           13             12:41                9