Ѓоковиќ и Федерер се пласираа во третото коло на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ убедливо го помна и второто коло на Ролан Гарос и тоа за два часа без загубен сет го совлада Куевас.
Српскиот тенисер победи со 6-3, 6-2 и 6-4. Во следното коло ќе игра пртив Беранкис кој со 3-1 беше подобар од Дакворт.
Роџер Федерер со 3-1 го совлада Марин Чилиќ. Швајцарецот почна со 6-2, но Чилиќ возврати на ист начин и изедначи на 1-1 во сетови. Следните два ги доби Федерер со 7-6 и 6-2.
Во следното коло Федерер ќе игра со Ккепфер кој беше подобар со 3-1 од Фриц.