ВИДЕО: Италијанците славеа и низ улиците на Шкотска

Италија е новиот европски шампион откако во финалето по изведување на пенали славеше над Англија. Победата на Италија, односно поразот на англиската фудбалска репрезентација се славеше и на улиците во Шкотска.

По улиците на градовите во Шкотска се вееја италијански знамиња, а ништо помалку покуси не останаа ниту медиумите во оваа држава. Шкотски „Сан“ го исмејува англиското страдање и чекањето на нов голем трофеј.

Дел од насловите во медиумите се и „Отиде во Рим и нема да се врати“ како одговор на химната на навивачите на Англија „Фудбалот се враќа дома“.