Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

Тренерот на Тотенхем, Нуно Еспирито Санто е прогласен за најдобар тренер во Англија во август.

Минатиот месец, Спарс, предводени од 47-годишен португалски специјалист, забележа три победи во Премиер лигата. Тимот ги победи Манчестер сити, Вулверхемптон и Ватфорд со ист резултат – 1:0.

Тотенхем е лидер во Премиер лигата со максимални девет бода на три натпревари, и е единствениот тим што победи на сите три натпревари на почетокот на сезоната 2021/22.

Покрај Нуно Еспирито Санта, за наградата Тренер на месецот беа номинирани Рафаел Бенитез (Евертон), Дејвид Мојс (Вест Хем) и Томас Тухел (Челзи). (МИА)