Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчевски за не извршување на законски надлежности во врска со клубот „Ванчо Михајлов“

„Во петокот комисијата за спречување и заштита од дискриминација поднесе барање за покренување прекршочна постапка против министерството за правда, претставувано

Read more

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за достоинствено одбележување на 4 февруари

Очекувам на 4 февруари да има една достоинствена манифестација, достоинствено одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Но, поважен

Read more

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангелов се враќа на своите дипломатски должности во Скопје

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во Северна Македонија во полн капацитет, откако

Read more

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски по повод одбележување од денот на раѓање на македонскиот револуционер Гоце Делчев со конкретен предлог

Read more

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Она што јас го знам веќе таму е при крај работата, размислуваат за една или друга варијанта во смисла дали

Read more

Скопјанка пронашла изгубена лична карта, па со неа аплицирала за брз кредит како да е нејзина

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на

Read more

Кривична пријава против две физички и едно правно лице од Велика Британија за кривично дело „компјутерска измама“

СВР Штип соопшти дека поднела кривична пријава против две физички лица Ј.Т.С.(21) и A.A.A.(44) и правно лице од Велика Британија,

Read more

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во своето обраќање на годишната конференција „Година на нови можности“

Read more